Jak stać się prawdziwym koneserem piwa?

No Comments

 

Polacy wypijają sporo piwa, jednak daleko nam do naszych sąsiadów, gdzie dobrze schłodzony kufel tegoż trunku jest znacznie bardziej doceniany niż filiżanka kawy, czy herbaty. Firmy wytwarzające piwa rzemieślnicze np. trzechkumpli , znajdują coraz więcej fanów i smakoszy, którzy doceniają wyjątkowość wyrobów rzemieślniczych. To jeszcze nie czyni z nas koneserów piwnych. Przeciętny Polak ma spore problemy w rozróżnieniu podstawowych gatunków piwa, nie wspominając piwach rzemieślniczych, których na świecie produkuje się mnóstwo.

Kim zatem jest prawdziwy koneser?

Znawców piwa nazywamy często hipsterami piwnymi, gdyż unikają oni masowo produkowanych piw, dostępnych w każdym markecie. Swoją uwagę skupiają na różnorodności, jaką charakteryzują się piwa rzemieślnicze. Koneserzy wyszukują niszowe gatunki, dalekie od mainstreamowych marek, odkrywając coraz to nowe smaki.

Hipsterzy piwni w Polsce?

W Polsce istnieje około 200 browarów, z czego niespełna 120 to browary rzemieślnicze. Ich popularność wciąż rośnie, co pozwala stwierdzić, iż Polacy mają znacznie bardziej wyszukane smaki, niż np. 20 lat temu. Piwa rzemieślnicze stały się w Polsce pewnego rodzaju symbolem indywidualności i wysublimowanego gustu. Prawdziwy smakosz to poszukiwacz i odkrywca, który potrafi docenić jeszcze nie do końca odkryty świat piwa rzemieślniczego.

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *